Arpa çayı kürü:

 
Bir litre suda bir avuç arpa, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üzerine bir limon sıkılır. Balla tadlandırılır. Yudum yudum içilir. En emin ateş düşürücü ilaçtır. Nezleyi, gribi, ağız ve boğaz, mide ve borsak, akciğer, karaciğer, dalak,böbrek, prostat, mesane iltihaplarını iyi eder. Öksürüğü, yarım başağrısını, asabi kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adele ağrasını, sıkıntıyı giderir. İshale karşı tadlandırmadan veya tadlandırıp oda hararetinde içilir. Bebeklere sıcak içirilmez.
 
Bal ve sirke kürü

Damar tıkanıklığını ve damar sertliğini giderir. Ayrıca şu rahatsızlıkları ve hastalıkları geçirir. Barsak parazitleri, hazımsızlık, iştahsızlık, zafiyet, mafsal kireçlenmesi. Yapılısı: Eşit hacimde bal ile elma sirkesi karıştırılır. Arzuya göre su ilave edilebilir. Sabanları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat önce içilir. bal ve sirke miktarları birer yemek kaşığından az olmamak üzere birer fincan veya birer çay bardağı olabilir

Çörekotu ve bal kürü

Kalp büyümesini önler, büyüyen kalp, eski durumuna döner. Yapılışı: Altı gram çörekotu havanda dövülerek veya dövülmeden bir yemek  aşığı bal ile karıştırılarak sabahları aç karnına yenir. Çocuklar için uygulanırken doktorun tavsiyesine göre cocuğun yaşına ve kilosuna göre çörekotu azaltılır.

Şifalı çay kürü

Böbrek ve safra kesesi taşlarını eritir, mafsal kireçlenmesini giderir. Yapılışı: Bir bardak suya birbuçuk çay kaşığı biberiye konup birkaç dakika kaynatılarak demlendirilir. Bal ile tatlandırılarak içilir. Sabah ve akşam birer çay bardağı içilir. Mide rahatsızlıklarını, barsak gazlarını damar sertliğini de giderir. Lavanta çiçeği veya oğulotu çayı: Sinir zafiyetini, sıkıntıyı, depresyonu giderir, bayılma temayülünü önler. Yapılışı: Ihlamır çayının yapılışı gibidir. Ayrıca, vücudun ayrıyan yeri dört beş damla lavanta yağı ile ovulursa geçer.


Bal kürü
 

Sınırleri ve zihni kuvvetlendirir. Kanı temizler, dolaşımı kolaylaştırır. Kalbe ve mideye ferahlık verir. Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kemik hastalığını geçirir. Uykusuzluğu ve karın ağrısını giderir. Sütle karıştırılıp içilirse barsak parazitlerini düşürür. Bal şerbeti sıcak içilirse yedi, soğuk içilirse yermi dakikada kana karışır. 15 dereci soğuk şerbeti ishali, 60 derece sıcak şerbeti kabızlığı giderir. Yatağını ıslatan çocuklara bal yedirilirse, ıslatma kesilir. Ada çayına birer yemek kaşığı bal ve sirke karıştırılıp, gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir. Birer kaşık bal ve sirke karıştırılıp ağız çalkalanırsa ağızda koku kalmaz. Bal kürü olarak sabahları aç karnına birer yemek kaşığı bal yemelidir. Hakiki bal, kızıl, saf, şeffaf ve kokulu güzel olandır. Parmakla kaldırıldığında uzayıp akar ve kesilmez. Eski bal iyi değildir. Parazitlere karşı içilen bal ve süt karışımı, her sabah kahvaltıdan birkaç saat önce alınmalıdır. bu ülseri de geçirir.
 

Süt kürü

Sütte, farklı miktarlarda olmak üzere bütün vitaminler mevcuttur. Bir litre inek sütü 7,3 gram mineral ihtiva eder. en önemlileri; kalsiyum 1,20 fosfor 0,94 potasyum 1,50, sodyum 0,45, klor 1,06, mağnezyum 0,12 ve kükürt 0,33 grandır. Yetişkin bir insan günde 1 litre süt içtiğinde günlük gıda ihtiyacının % 20-25'ini karşılayabilmektedir. özellikle bebekler, çocuklar ve yışlılar için süt, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Her insanın günde yarım litre süt içmesi lazımdır. Çocuklar için 2-3 yaşlarına kadar 1/5 lt., daha büyükler için 1/2 lt. süt içilmesi tavsiye edilmektedir. Süt, evhama, vesvese, kınıtı, gam, keder gibi psikolojik rahatsızlıklara şifadır. Nefes darlığına ve akciğer rahatsızlığına iyi gelir. Halsizliği, yorgunluğu ve asabiyeti giderir. Bal ile karıştırılıp içilirse mide ve bağırsak yaralarını, gastriti iyi eder; barsakları parazitlerden temizler. Pişen sütün içine nane atılırsa, süt kesilmez. Karaciğer ve dalak rahatsızlığı yağsız süt içilerek iyi olur. Makbul olan süt, inek sütüdür. İnek sütü kalbi ve zihni kuvvetlendirir, unutkanlığı giderir.

Mercimek lapası

 Bir mektar mercimek sirkede kaynatılıp lapa yapılır, boyuna sarılırsa boyunağrısı geçer. Biberiye: Suyunu ve yağını koklamak nezleyi geçirir, koku almayı sağlar, sesi açar, yüzün rengini güzelleştirir, unutkanlığı giderir, zekayı açar, zihni kuvvetlendirir, kanı temizler. özünden veya yağından, ense kökünden kuyruk sokumuna kadar, şakaklara ve burun deliklerine sürmek; saraya, felce, ağız çarpılmasına, titremeye, uykusuzluğa, baş dönmesine, uyurgezerliğe, uyku hastalığına iyi gelir. Biberiyeyi şerbetle kaynatıp içmek, sarılığı, bulantıyı ve mide ağrısını geçirir. Felç tedavisinde ayrıca hasta, sabah akşam, bir fincan şerbete birkaç damla biberiye yağı damlatıp içer.


SİNAMEKİ ÇAYI

Beş gram sinameki, bir su bardağı suda kaynatılır, bal ile tatlandırılır. İhtiyaç duyulan zamanlarda içilir. Kalbi kuvvetlendirir, evhamı, vesveseyi, adale kasılmasını giderir. Kabızlığı, mafsal ağrılarını, kaşıntıyı, uyuz ve sivilce gibi cilt hastalıklarını, nikris (gut) hastalığını, saç dökülmesini, safrayı izale eder, kanı temizler. Saç dökülmesine karşı suyunu saçlara sürmelidir. mide barsak ve rahim iltihabı olanlar, hamile ve emzikliler kullanmamalıdır. Soğan özsuyu: Kuru soğan sıkılıp suyu çıkarılır. Balla tadlandırılır. Aç karnına içilir. Branşiti ve akciğer iltihabını geçirir. Havuç özsuyu: Meyve sıkacağında taze sıkılmış havuç suyu yemeklerden bir saat önce içilir. Parazit düşer. 

Zencefil çayı

 Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak içilirse, hazımsızlığı, barsak gazlarını, karın ağrısını, karaciğer tıkanıklığını, karaciğer ve mide üşütmelerini, ishali, ağrıyı sızıyı ve unutkanlığı iderir. Müzmin bronşite çok iyi gelir. Zencefili sirkede kaynatıp, bir yudum ağızda tutmak, dış ağrısın geçirir. Çayı ayrıca soğuk algınlığını, bedeni vezihni zafiyeti giderir.

Zeytin yağı

 Karaciğer ve kalbi kuvvetlendirir, barsakları çalıştırıp sindirimi kolaylaştırır, kemik zafiyetini ve diş çürümelerini önler. Kanımızdaki zahirli maddeleri çepeçevre sararak etkisiz hale getirir ve atılmasını sağlar. Bütün yağlar, az çok mide ve barsakları yorduğu alde zeytinyağı hiçbir zarar vermeyip, kuvvetlendirir. Ham olarak yenebilen tek yağdır. Barsakları tembel olanlar, her sabah aç karnına bir yemek kaşığı zeytinyağı içmelidir. Zeytinyağı kürü yapanlar, içmeden önce su ile karıştırılırsa, daha faydalı olur. Cüzzam, ekzama, yara, çıban, sivilce, kurdeşen ve benzeri cilt hastalıkları her gün zeytinyağı sürmekle iyi olur. Adale sertleşmesine, çürümesine ve mafsal ağrılarına karşı krem gibi sürülür. Zeytinyağı kürünün sayısız faydaları vardır. Biri de barsak parazitlerini atmasıdır. Zeytinyağı küründe yaşa ve kiloya göre sabahları aç karnına su ile karıştırılmış olarak bir veya iki fincan veya çay bardağı içilir.