http://w3.gazi.edu.tr/web/bciylan/bilgisayar.htm

KASA ÇEŞİTLERİ

 

Bilgisayar kasaları, içerisinde bilgisayarımızın anakartı, işlemcisi, ram bellekleri ve diğer kartlarının dış etkilerden korumak ve bu parçaları bir arada tutmak için kullanılan birimdir. Kasa, metal aksam ve 220 Volt şebeke gerilimini sistemin çalışabilmesi için gerekli olan 5 Volt ve 12 Volt doğru gerilim değerine dönüştüren güç kaynağı bölümünden oluşmaktadır. Mikroişlemci ve diğer donanım birimleriyle paralel olarak kasa çeşitlerinde de gelişmeler olmuştur.

1. Slim Line (İnce Kasa) : 286 bilgisayarlar ile çıktı monitör üzerine konur. İnce olması iyi ama yeterli genişleme imkanı yok ve iç havalandırma açısından uygun değil.

 

 

2. Desktop (kalın kasa)  :  386 bilgisayarlar ile çıktı monitör üzerine konur. Geniş hava dolaşımı iyi ama çok yüksek, moniör üzerine konulunca ergonomik olmuyor.

 

3.- mini tower (küçük kasa)             486 ve pentium serilerinde çıktı kasa

- midi tower (orta boy kasa) monitörün yanında veya masanın

- Big tower (büyük boy kasa)           altında dik durur.

 

   

4. ATX Kasa  : Pentium II’lerle birlikte çıktı. Bu kasalarda güç kaynağı teknolojisi farklıdır.

 

* Eski kasalarda şekildeki gibi güç kaynağına enerji, bir anahtar yardımıyla verilir yada kesilir (tıpkı bir lambayı yakıp söndürür gibi)

* ATX kasalarda ise güç kaynağı şebekeye sürekli olarak bağlıdır yani güç kaynağı sürekli olarak çalışmaktadır. Ancak burada iki durumda çalışma söz konusudur. 1- aktif durum yani sistemin çalıştırılması için gerekli gerilimlerin dönüştürüldüğü durum. 2 pasif durum yani sistemin çalışması için gerekli gerilim oluşturulmaz güç kaynağı sadece içerisinde bulunan elektronik anahtarı ateşlemeye yetecek kadar bir gerilim üretir.

 

Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilecek Hususlar       :

 

1- Güç kaynağının gücü mümkün olduğunca yüksek seçilmelidir.

            180 Watt         200 Watt         250 Watt         300 Watt         350 Watt

 

2- Kasanın ön yüzeyi estetik açıdan plastik olabilir ancak diğer kısımları metal olmalıdır.

3- Kasa dengeli olmalı sağa sola sallanmamalı.

4- Kasanın içerisi yeteri kadar geniş olmalı, genişleme yuvası bulunmalı, yeteri kadar hava giriş delikleri olmalı. Bu rahat bir çalışma ve içinde hava sirkülasyonunun iyi olması bakımından önemlidir.

 

Cold Boot (Soğuk Açma) :      Sistemi power butonu ile kapatıp tekrar açma.

Hoot Boot (Sıcak Açma)  :  Sistemi Reset ya da Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile kapatıp tekrar açma (resetleme)

http://w3.gazi.edu.tr/web/bciylan/bilgisayar.htm